Biało-czerwoni zaliczyli falstart, Senegal z wygraną

Adam Nawałka

Po raz trzeci z rzędu reprezentacja Polski w swoim meczu otwarcia mistrzostw świata przegrała swoje spotkanie, ulegając tym razem Senegalowi 1:2. Podobnie było w 2006 roku, gdy Biało-czerwoni przegrali 0:2 z Ekwadorem i w 2002 roku, gdy panaceum na Polaków znaleźli zawodnicy Korei Południowej.

Drugie starcie w fazie grupowej w grupie H odbyło się pod znakiem rywalizacji Roberta Lewandowskiego z Sadio Mane. Pierwszy wyróżnił się tym, że w meczach eliminacyjnych do mundialu strzelił 16 goli w 10 spotkaniach. Tymczasem zawodnik Liverpoolu FC wpisał się na listę strzelców między innymi w ostatnim finale Ligi Mistrzów.

Po pierwszej części gry kibice mogli dojść do wniosku, że mają deja vu. Biało-czerwoni grali dokładnie tak, jak to wyglądało w ostatnich meczach towarzyskich. Mało było kreatywnej gry. Ogólnie o ile większość ekip na mundialu wyszła na swój mecz jak pitbull, to Polakom najbliżej było swoją postawą do ratlerków.

Po raz pierwszym polskim piłkarzom, a ściślej rzecz ujmując Grzegorzowi Krychowiakowi, nerwy puściły już w 12. minucie. Pomocnik Paris Saint-Germain faulowany chwilę wcześniej przez swojego rywala, natychmiast chciał się zrewanżować. Zrobił to jednak na oczach arbitra i został ukarany żółtą kartką.

Reprezentanci Polski, mimo że na trybunach byli wspierani przez swoich kibiców, którzy co rusz krzyczeli: “Gramy u siebie, Polacy gramy u siebie”, grali bardzo nerwowo. Następstwem tego było samobójcze trafienia Thiago Cionka w 37. minucie, od którego odbiła się piłka po uderzeniu Idrissy Gueye. Do przerwy było 0:1.

Po zmianie stron kapitan reprezentacji Polski w osobie Lewandowskiego w 50. minucie próbował pokonać bramkarza rywali po uderzeniu z rzutu wolnego, ale na posterunku był Khadim N’Diaye. Tymczasem dziesięć minut później M’Baye Niang zdobył drugą bramkę, korzystając z zimną krwią z błędów Jana Bednarka i Wojciecha Szczęsnego.

Arkadiusz Milik stanął przed szansą strzelenia gola kontaktowego w 70. minucie. Napastnik SSC Napoli nie trafił jednak w światło bramki. Tuż przed końcem rywalizacji Krychowiak zdobył bramkę kontaktową, ale to było wszystko, na co było stać Polaków. Reprezentacja Polski poniosła jednocześnie swoją dwunastą porażkę w 32. występie na mundialu.

W ramach drugiej kolejki fazy grupowej mistrzostw świata w Rosji polska drużyna zmierzy się na Kazan’ Arena z Kolumbią. Z kolei Senegalczycy zagrają na Ekaterinburg Arena z Japonią. Biało-czerwoni zagrają w niedzielę o 20:00. Natomiast o 17:00 rozegranie zostanie trzecie spotkanie w grupie H.

Polska – Senegal 1:2 (0:1)

0:1 Thiago Cionek 37′ (sam.)