El. MŚ: Szlagier dla Meksyku!

FC Nantes
Na zdjęciu: FC Nantes

W klasyku strefy CONCACAF, reprezentacja Meksyku pokonała na wyjeździe Stany Zjednoczone 2:1 (1:0). Gole dla reprezentacji El Tri zdobyli Layun i Marquez, natomiast po drugiej stronie na listę strzelców wpisał się Altidore. W pierwszej kolejce finałowej fazy eliminacji, komplet punktów ugrali także Panamczycy i Kostarykanie.

Finałową fazę eliminacji w strefie CONCACAF zainaugurowało starcie na Estadio Olimpico w San Pedro Sula, gdzie reprezentacja Hondurasu niespodziewanie przegrała z Panamą. Pomimo przewagi gospodarzy, to Panamczycy zdobyli decydującego gola w 22. minucie gry – na bezpośrednie uderzenie z rzutu wolnego z 20 metrów zdecydował się Escobar, a piłka, ocierając się jeszcze po drodze o nogę Quioto, zatrzepotała w siatce obok bezradnego Escobera.

Honduras – Panama 0:1 (0:1)
0:1 Escobar 22’

Mejia, Hernandez – Cooper, Baloy

Honduras: Escober – Mejia (46’ Discua), Raudales, Figueroa, Martinez – Alonzo, Beckeles, Claros – Reyes (59’ Hernandez), Elis, Quioto (60’ Garcia)

Panama: Penedo – Machado, Baloy, Escobar, Ovalle – Cooper (90’ Torres), Godoy (54’ Henriquez), Gomez, Barcenas – Perez, Quintero

—————————————

Komplet punktów na swoje konto dopisali reprezentanci ćwierćfinalistów poprzednich Mistrzostw Świata, Kostaryki, którzy wygrali w Port of Spain z Trynidadem i Tobago. Kostarykanie prowadzenie objęli dwadzieścia minut po przerwie – Borges zagrał świetną prostopadłą piłkę do Gamboy, a ten wyłożył futbolówkę „jak na tacy” Bolanosowi, który mając przed sobą pustą bramkę, skierował piłkę do siatki z trzech metrów. Podopieczni trenera Ramireza wynik ustalili w doliczonym czasie gry, kiedy szybką kontrę Kostarykańczyków, po podaniu Bolanosa, wykończył Matarrita.

Trynidad i Tobago – Kostaryka 0:2 (0:0)
0:1 Bolanos 65’
0:2 Matarrita 90+2’

Bateau – Matarrita, Gamboa

Trynidad i Tobago: J. M. Williams – Jones, Cyrus, Bateau, David – Mitchell, Hyland – George, J. Williams (67’ Boucaud), Cato (75’ Garcia) – Jones (79’ Plaza)

Kostaryka: Navas – Matarrita, Calvo (41’ Umana), Waston Manley, Acosta – Gamboa, Borges – Ruiz (77’ Venegas), Bolanos, Azofeifa – Urena (57’ Campbell)

Najwięcej emocji towarzyszyło jednak hitowemu starciu pierwszej kolejki, pomiędzy USA i Meksykiem. Mecz na MAPFRE Stadium w Columbus lepiej rozpoczęli goście – w dziesiątej minucie Corona ostemplował słupek, a dziesięć minut później, płaskim strzałem z ponad 20 metrów, Howarda pokonał Layun.

W 25. minucie, Meksykanie mogli prowadzić już 2:0 – po dośrodkowaniu Corony z lewego skrzydła, piłka po strzale głową Veli wylądowała na poprzeczce. Osiem minut później zakotłowało się w polu karnym po drugiej stronie boiska, kiedy to po centrze z rzutu wolnego, piłkę w pole bramkowe zgrał Altidore.

Cztery minuty po zmianie stron, podopieczni trenera Klinsmanna doprowadzili do wyrównania. Altidore zagrał w pole karne do Wooda, który pomimo asysty dwóch obrońców Meksyku, zdołał posłać futbolówkę do siatki Talavery. W 74. minucie piłkarz HSV mógł ustrzelić dublet, ale tym razem silne uderzenie Wooda wybronił bramkarz reprezentacji El Tri.

Trzy minuty później groźne uderzenie z rzutu wolnego oddał Altidore, ale Talavera przeniósł futbolówkę nad poprzeczkę. Ostatnie słowo należało jednak do gości – w 89. minucie piłkę z rzutu rożnego na bliższy słupek posłał Layun, a celną główkę zanotował Marquez. Meksykanie mecz kończyli w dziesiątkę, po drugiej żółtej kartce Salcedo w doliczonym czasie gry.

Brooks, Chandler, Besler – Reyes, Herrera, Vela, Layun, Salcedo

USA: Howard (40’ Guzan) – Johnson, Besler (81’ Orozco), Brooks, Gonzalez, Chandler (74’ Yedlin) – Pulisic, Bradley, Jones – Atidore, Wood

Meksyk: Talavera – Moreno, Marquez, Reyes (46’ Ayala) – Layun, Corona, Herrera, Guardado (28’ Salcedo), Vela (73’ Lozano) – Chicharito, G. dos Santos

Pierwsza kolejka nie przyniosła żadnego podziału punktów, dlatego o kolejności w tabeli decyduje bilans bramkowy. Na fotelu lidera zasiadła zatem Kostaryka, która jako jedyna wygrała przewagą dwóch goli. Za plecami ćwierćfinalistów ostatniego mundialu znajdują się reprezentacje Meksyku i Panamy. W dolnej części tabeli, na czwartym miejscu plasują się Stany Zjednoczone, które wyprzedzają Honduras i Trynidad i Tobago.