Zwycięstwa Bayernu i Norymbergi (video)

dodał: Mateusz Marchewka  |  źródło: fussball.pl  |  08.12.2012 17:29
W 16. kolejce Bundesligi zwycięstwa po 2:0 odniosły kluby z Bawarii - Bayern Monachium i 1.FC Nürnberg. Monachijczycy po golach Thomasa Müllera z rzutu karnego i Mario Gomeza w drugiej części spotkania pokonali Augsburg, a znakomity tego dnia Markuso Feulner poprowadził swoją drużynę do wygranej z Fortuną Dusseldorf.

Bayern od początku atakował bramkę gospodarzy, ale monachijczykom tego dnia niewiele wychodziło – większość strzałów przechodziła obok bramki, albo była blokowana przez dobrze zorganizowanych defensorów Augsburga. W 23 minucie bardzo blisko szczęścia był Mario Mandżukić, który wykorzystał podanie Toniego Kroosa i huknął sprzed pola karnego, ale piłka minimalnie minęła lewy słupek.

Na sześć minut przed końcem pierwszej połowy piłkę ręką w polu karnym zatrzymał Gibril Sankoh i sędzia nie miał innego wyjścia, jak podyktować rzut karny. Do ustawionej na jedenastym metrze futbolówki podszedł Thomas Müller i pewnym strzałem przy słupku umieścił piłkę w siatce. W końcówce na 2:0 mógł podwyższyć Toni Kroos, który dostał świetne podanie od Müllera, ale zabrakło mu trochę szczęścia i posłał piłkę obok bramki.

Mogło się wydawać, że po przerwie Bawarczycy rzucą się do ataku, aby podwyższyć prowadzenie i zapewnić sobie bezpieczny wynik, ale nic takiego nie miało miejsca. Piłkarze z Monachium spokojnie rozgrywali piłkę w środku pola powstrzymując się szturmowania bramki. Po godzinie gry na boisku pojawił się Mario Gomez, który zastąpił wyjątkowo nieskutecznego tego dnia Mandżukicia i miał prawdziwe wejście smoka – już po dwóch minutach podwyższył na 2:0. Niemiec wykorzystał podanie Ribery'ego i błąd obrońcy i umieścił piłkę w bramce.

Po tej bramce piłkarze z Monachium zupełnie zdominowali wydarzenia na boisku, nie pozwalając rywalom na jakiekolwiek dojście do głosu. Gospodarze przebudzili się dopiero w ostatnim kwadransie i zaczęli nieśmiało atakować, ale ich próby na nic się nie zdały – albo świetnie zachował się Neuer, który w dobrym stylu wybronił strzał Stephana Haina, albo piłka lądowała obok bramki.

Augsburg – Bayern 0:2 (0:1)
0:1 Müller 39' (rzut karny)
0:2 Gomez 63'

Zdecydowanie mniej działo się w Norymberdze, gdzie przyjechała Fortuna Dusseldorf. Gospodarze od samego początku postawili trudne warunki i jasno dali do zrozumienia, ze interesują ich tylko trzy punkty. Ich celowniki były jednak rozregulowane i każdy kolejny strzał mijał bramkę Fabiana Giefera o kilka ładnych metrów. W 27. minucie swój pierwszy strzał oddał Sebastian Polter – od razu celny i od razu wpadł do bramki. 21-latek wykorzystał podanie Markusa Feulnera i zaledwie kilku metrów wepchnął piłkę do siatki.

Trzy minuty później blisko szczęścia był Hanno Balitsch, który skorzystał z podania Timo Gebharta i strzałem głową skierował piłkę pod poprzeczkę, ale jego uderzenie pewnie wybronił bramkarz gości. W końcówce na 2:0 podwyższyć mógł Javier Pinola, ale ponownie świetnie zachował się Giefer, który w dobrym uderzeniu wybronił strzał Argentyńczyka.

W drugiej połowie przeważać zaczęli goście, którzy opanowali środek pola i nie pozwolili rywalom na stworzenie wielu sytuacji bramkowych, a sami mieli ich kilka. Za każdym razem zachowali się jednak beznadziejnie i tylko jedno z tych uderzeń w ogóle trafiło w światło bramki, a pozostałe wylądowały na trybunach.

W 71. minucie wyśmienitą sytuację zmarnował Dani Schahin, który powinien był skorzystać z dośrodkowania  Johannesa van den Berga i pokonać Raphaela Schäfera, ale uderzył tragicznie i posłał piłkę wysoko ponad bramką. W samej końcówce dobrą sytuację zmarnował rozgrywający znakomite spotkanie Markus Feulner, który z kilku metrów trafił prosto w bramkarza, ale po kilkunastu sekundach zachował się już zdecydowanie lepiej i podwyższył na 2:0. W doliczonym czasie gry dostał podanie od Tomasa Pekharta, wbiegł w pole karne i umieścił piłkę w okienku bramki gości.

Nürnberg – Fortuna 2:0 (1:0)
1:0 Polter 27'
2:0 Feulner 90'